Suierat la respiratie

Suierat la respiratie

Mesajde mara » Dum Ian 16, 2011 1:48 am

De cind o am, Hecate respira usor suierat. Citeodata chiar mi se pare ca depune efort sa respire, de parca ceva ii blocheaza caile. In prima faza ne-am gindit ca e de la ochii care ii curg, ca glandele lacrimare se mai revarsa si in nas. Ochii nu ii mai curg, ca i-am tratat, dar suieratul inca e acolo. Apoi am crezut ca e de la viermi, ca de fapt respira aiurea ca avea crampe, acum a eliminat toti viermii si suieratul continua. Cind am fost la Vet, m-am gindit ca daca are ceva grav, mi-ar spune medicul, dar nu s-a intimplat. Am trecut si prin faza in care am crezut ca i se duce de la sine, dar persista.
Am citit pe net ca s-ar putea sa fie de la ceva malformatie congenitala la inima, dar cum nu sint expert in boli canine, nu am cum sa stiu sigur, asa ca intreb.
Singurul contra-argument pe care l-as avea in legatura cu dusul la vet din nou e ca afara e inca frig si nu as vrea sa ii inrautatesc conditia (in cazul in care are o raceala de pui, si nu a fost tratata ca lumea) si nu vreau sa o obisnuiesc ca afara e "rau".
Heca the hobo dog - 19 nov 2010 / 3 ian 2011 / 6 oct 2011, Iggy the ADD kid - 28 ian 2011 / 21 mar 2011
mara

Re: Suierat la respiratie

Mesajde Simpaticul69 » Mar Ian 18, 2011 3:13 pm

Pai si nu inceteaza niciodata suieratul?
Simpaticul69

Mesajde leonard » Mar Ian 18, 2011 3:18 pm

Cu scuzelem de rigoare, nu stiu cum am facut dar nu am observat acest post. Noroc cu postarea ca am observat. :mrgreen:
Acum vreo 3 ani am vazut un catel provenit de la Cluj, care avea exact la fel un suierat foarte puternic, de care nu scapa nicicum. A trebuit sa faca un tratament destul de indelungat, ca sa scape, iar acum este sanatos si voinic. In plus acel catel nici nu se dezvolta. Foarte probabil ca avea o bronsita sau ceva asemanator la plamani. Eu zic ca sa te duci neaparat la doctor caci chiar si frigul acesta excesiv la catelusa e posibil tot de acolo sa provina. Sa ne spui ce ai facut.
If you want a dog, take any dog, I f you want a friend take a bull terrier!!!
http://www.leonardia.ro
leonard
Site Admin

Mesajde mara » Mar Ian 18, 2011 4:52 pm

Simpaticul69 scrie:Pai si nu inceteaza niciodata suieratul?

Citeodata cind doarme adinc nu mai suiera. Dar cind e treaza suiera. Ieri-azi parca nu a mai fost atit de evident, dar tot se aude.
Cu scuzelem de rigoare, nu stiu cum am facut dar nu am observat acest post. Noroc cu postarea ca am observat. :mrgreen:
leonard scrie:Acum vreo 3 ani am vazut un catel provenit de la Cluj, care avea exact la fel un suierat foarte puternic, de care nu scapa nicicum. A trebuit sa faca un tratament destul de indelungat, ca sa scape, iar acum este sanatos si voinic. In plus acel catel nici nu se dezvolta. Foarte probabil ca avea o bronsita sau ceva asemanator la plamani. Eu zic ca sa te duci neaparat la doctor caci chiar si frigul acesta excesiv la catelusa e posibil tot de acolo sa provina. Sa ne spui ce ai facut.

Sigur ca merg si ca impartasesc ce are asta mica. Si imi pare si ca nu creste atit de repede pe cit ma asteptam, dar aici poate sa fie pur si simplu parerea mea. Adica de crescut creste, dar la cit maninca ma asteptam sa o faca intr-un ritm mai alert. Mai ales ca am pus-o si pe vitamine + calciu.
Heca the hobo dog - 19 nov 2010 / 3 ian 2011 / 6 oct 2011, Iggy the ADD kid - 28 ian 2011 / 21 mar 2011
mara

Mesajde leonard » Mar Ian 18, 2011 5:39 pm

Intrucat vad ca are mai multe probleme, la catelul tau cred ca e vorba sigur si de o imunitate scazuta. Sunt niste tablete numite Garlic Tablet, cred ca intervetul le are, pentru stimularea imunitatii. Nu ar strica sa ii dai, insa inainte eu iti recomand ceva analize de sange sa vezi cum stai.
leonard
Site Admin

Mesajde mara » Joi Ian 20, 2011 9:20 pm

Vetul la care am fost a tras concluzia ca viermii pe care ii are sint intr-o cantitate suficient de mare incit sa faca abdomenul umflat pina cind ii deformeaza diafragma. Problema ar trebui sa dispara dupa o serie de deparazitari interne. Updatez cu progresul cind este cazul :)
mara

Mesajde leonard » Joi Ian 20, 2011 9:54 pm

Pai nu are facute deparazitari?? :roll: Eu pana la 3 luni le fac cateilor deparazitari destul de dese. In general alternez produsele. Chestia cu deformatul diafragmei de cantitatea de viermi..... :roll: Am sa intreb daca e posibil, insa mi se pare cm trasa de par.
leonard
Site Admin

Mesajde mara » Joi Ian 20, 2011 10:15 pm

Are 3 deparazitari la palmares si inca elimina viermi ocazional. Are si burtica vizibil umflata, desi arata mult mai bine decit era cind a ajuns la mine. La urmatorul vaccin (marti) ii mai fac una, si ramine sa ii fac de doua ori pe luna pina se face Ok si pe urma din ce in ce mai rar pina ajunge adulta si se stabilizeaza si cred ca am s-o las cu 2-3 pe an. Daca nu i se imbunatateste starea de la eliminatul parazitilor, ii fac analize ceva mai apasat.
Prima deparazitare a fost cu Drontal, dar atunci bula nu era la mine si nu stiu cum s-a comportat. A doua a fost o aplicare cu Stronghold (care mi-a fost laudat ca ar intra si in sistem si combate si parazitii interni) dar nu a eliminat nimic, iar a treia cu Drontal Puppy si nu vreau sa descriu cum si cit si in ce fel a eliminat... Ramine sa vad ce optiuni de produse am la urmatoarea.
mara

Mesajde leonard » Joi Ian 20, 2011 10:16 pm

Incearca sa o deparazitezi cu Cestal sau Trianthelm ;)
leonard
Site Admin

Mesajde mara » Joi Ian 20, 2011 10:19 pm

leonard scrie:Incearca sa o deparazitezi cu Cestal sau Trianthelm ;)

Ok am sa iau una dintre ele. Nu am nimic de pierdut si poate sint chiar mai Ok, depinde si de ciine. :D
mara

Următorul

Înapoi la Sanatate-Health