Dresajul (probleme)

Re: Dresajul (probleme)

Mesajde arlequin » Vin Oct 10, 2014 5:45 pm

Am preferat sa scriu direct aici, caci deja este un topic realizat pe tematica dresajului.
Intrebarea mea este: stie careva un dresor bun in Bucuresti? Si cand ma refer la un dresor bun, ma refer la cineva care nu doar stie sa faca sezi si culcat cu cainele sau agresivitate controlata, etc. Vreau pe cineva care intelege limbajul cainelui si problema lui, inainte sa imi spuna ca trebuie sa invete cainele sa faca sezi si culcat ca altfel n-o sa ma asculte.
Femela in cauza are dresaj de companie facut, stie cateva comenzi simple ( stai, nu e voie, etc.), are handling facut si nu este agresiva. De vreo 3 luni ne luptam in schimb cu o problema mai jenanta. De cand am avut ultimul cuib, a devenit mai frustrata, cred eu. Probabil din cauza ca ofeream mai multa atentie puilor decat adultilor. Precizez ca nu este mama puilor. Nu i-a lipsit insa nimic, nici mancare, nici plimbare. De la o vreme, face pipi in cusca atunci cand nu suntem acasa, in special daca are patura in cusca. Am urmarit-o la un moment dat si am vazut-o cum face patura ghem, o aduna pe toata ca pe un morman si face pipi pe ea. Daca suntem acasa, nu face treaba asta, dar cum plecam...se razbuna. Si daca nu ii pun patura in cusca, tot face pipi. Vetul a confirmat ca nu are nici o problema la rinichi. Concluzia mea este ca ceva o frustreaza, probabil este geloasa pe atentia pe care am oferit-o puilor. Nu stiu cum as putea sa o dezvat de comportamentul asta, pentru ca inainte nu facea asa. Ceva sugestii? A mai patit cineva asa?
The wisest mind has something yet to learn.
arlequin

Mesajde leonard » Vin Oct 10, 2014 9:55 pm

Pt inceput cred ca ar trebui sa incerci cu spray inhibitor...si sa o tii perioade mai scurte in cusca...treptat poti extinde perioada si va abandona acest cumportament cred. Si...de ce ii pui paturica??? :roll:
If you want a dog, take any dog, I f you want a friend take a bull terrier!!!
http://www.leonardia.ro
leonard
Site Admin

Mesajde arlequin » Lun Oct 13, 2014 10:53 am

Asta si incerc sa fac. Patura i-o pun ca sa ii fie mai comod, sa doarma pe ceva moale. Ideea e ca n-o pot lasa acasa fara cusca cat nu e nimeni. Nu numai ca roade, dar mi-e frica sa nu inghita ceva.... necomestibil. In casa nu face, doar cand o pun in cusca si plec. Precizez ca e destul de rasfatata... Sper sa se dezobisnuiasca de acest comportament in timp. :x
The wisest mind has something yet to learn.
arlequin

Mesajde leonard » Lun Oct 13, 2014 6:58 pm

Sa stii ca doar in capul nostru e chestia cu dormit pe ceva moale...sa ini spui ce ai rezolvat cu spray ul inhibitor
If you want a dog, take any dog, I f you want a friend take a bull terrier!!!
http://www.leonardia.ro
leonard
Site Admin

Anterior

Înapoi la Sfaturi-Advices