Probleme "viermi"

Probleme "viermi"

Mesajde Albert » Dum Noi 20, 2011 11:09 pm

Am o problema .Am un bull de 10 luni .. Acum 2 luni l-am deparazitat cu cestal plus (nu a fost prima oara ) ,si a scos un "limbric"...cred eu ca era limbric din ceea ce am vb cu doctorita...I-am facut rapelul dupa vreo 8 zile ...Azi ..adica dupa vre-o luna ,i-am facut iar si a eliminat ... habar n-am ce ...parea ca sunt multi viermisori...dar semana si cu bucati de lemn roase ,inghitite si eliminate... Nu imi pot da seama de nicio culoare ..Sa ii fac iar rapel de orice eventualitate ?? Dar sunt cam toxice alea ,,nu stiu cum sa procedez ,si vreau o parere de la proprietari sau crescatori ..Medicii,fara suparare sunt PRAF...din cati am vb ,toti aveau alte pareri .... Alte simptome trebuie sa prezinte ?Slabit nu e ,chef de joaca si pofta de mancare are la grei ..balonat ..nu-mi dau seama ..nu pare .. Ce spuneti ?Sa repet cu cestalul inca o data ?
Albert

Re: Probleme "viermi"

Mesajde leonard » Dum Noi 20, 2011 11:19 pm

Nu sunt medic veterinar..doar tehnician( da m-am lasat demult :mrgreen: ) insa eu personal deparazitez puii o data la 2 saptamani pana la varsta de 3 luni....deci toxice sunt pastilutzele...dar crede-ma mult mai toxici si daunatori sunt parazitii. In alta ordine de idei...sa nu cumva sa fie parzitat cu vreun fel de ...tenie. Iti recomand o deparazitare cu Trianthelm, iar la 2 saptamani un rapel tot cu Trianthelm, si inca una la alte 2 saptamani cu Cestal. Cred ca vei scapa de probleme. Insa....vezi ca e posibil ca al tau catel sa aibe un vector de reinfestare....gunoi sau alti catei( in general maidanezii sunt). Ideal ar fi sa elimini si aceasta problema. Sa ne spui ce ai reusit. Succes!!
If you want a dog, take any dog, I f you want a friend take a bull terrier!!!
http://www.leonardia.ro
leonard
Site Admin

Mesajde Albert » Dum Noi 20, 2011 11:29 pm

Multumesc frumos.. Daca i-am dat astazi cestal plus ,ce zici < ar fi bine sa astept cateva zile pana sa-i dau triantelm ? sau pot sa ii dau si maine ?
Albert

Mesajde leonard » Dum Noi 20, 2011 11:31 pm

Daca azi i-ai dat cestal plus...peste 2 saptamani revii cu Trianthelm, si peste inca 2 sapt cu alt trinathelm. Cred ca stii deja, se da o pastila / 10 kg greutate vie.....Sa pui catelul pe forum sa il vedem si noi...vad ca esti tot din Craiova ca si mine ;)
leonard
Site Admin

Mesajde leonard » Lun Ian 23, 2012 1:23 am

Albert scrie:Am o problema .Am un bull de 10 luni .. Acum 2 luni l-am deparazitat cu cestal plus (nu a fost prima oara ) ,si a scos un "limbric"...cred eu ca era limbric din ceea ce am vb cu doctorita...I-am facut rapelul dupa vreo 8 zile ...Azi ..adica dupa vre-o luna ,i-am facut iar si a eliminat ... habar n-am ce ...parea ca sunt multi viermisori...dar semana si cu bucati de lemn roase ,inghitite si eliminate... Nu imi pot da seama de nicio culoare ..Sa ii fac iar rapel de orice eventualitate ?? Dar sunt cam toxice alea ,,nu stiu cum sa procedez ,si vreau o parere de la proprietari sau crescatori ..Medicii,fara suparare sunt PRAF...din cati am vb ,toti aveau alte pareri .... Alte simptome trebuie sa prezinte ?Slabit nu e ,chef de joaca si pofta de mancare are la grei ..balonat ..nu-mi dau seama ..nu pare .. Ce spuneti ?Sa repet cu cestalul inca o data ?

La ce doctor ai catelul? Nu ne arati si noua catelul cu pricina? De unde e luat....daca nu e secret ;)
leonard
Site Admin

Înapoi la Sanatate-Health