Diaree si Tratament

Diaree si Tratament

Mesajde mara » Mie Mar 30, 2011 9:48 pm

Botoasa mea are o diaree urita. Am facut greseala sa ii schimb alimentatia brusc, si am tratat-o cu Enteroguard, dar rezultatele sint aproape nule.

Initial, cind era mica, i-am dat Royal Canin, pe care nu a parut sa il tolereze (eruptii, ii cadea masiv parul), apoi am trecut-o pe dieta BARF, la care s-a adaptat perfect, cu exceptia faptului ca lua in greutate foarte incet. Acum ceva mai mult de o saptamina am trecut-o pe Acana Puppy Large, destul de brusc, iar de atunci nu merge sa o incheg cu nimic. Am incercat cu orez, brinzica dulce, ceai de menta, plus Enteroguard-ul, dar de geaba.

Am vrut sa intreb aici, pentru ca poate a mai trecut cineva prin asta si stie ce-ar da rezultate mai rapide. Plus ca bag mina in foc ca daca ma duc la 15 cabinete veterinare, o sa primesc 15 recomandari diferite de medicamente.

Multumesc anticipat,
Mara
Heca the hobo dog - 19 nov 2010 / 3 ian 2011 / 6 oct 2011, Iggy the ADD kid - 28 ian 2011 / 21 mar 2011
mara

Re: Diaree si Tratament

Mesajde leonard » Mie Mar 30, 2011 9:54 pm

Enteroguardul este foarte bun, dat o tableta/3 kg greutate, si totodata de baut, doar ceai de menta neindulcit. Chiar daca la inceput nu va bea, in decursul primei zile se va obisnui. Si incearca si cu Royal intestinal drept hrana, macar pana o pui pe picioare. Cred ca la aceasta diaree rebela mai contribuie si o mica infectie.....de aceea e bine sa ii dai Enteroguard. In prima zi, doza de atac mai mare( cam 1,5 din doza normala), si dat de 2-3 ori9/zi. Doar prima doza data mai mare. De exemplu daca ai un catel de 12 kg, doza normala este de 4 tablete. Prima doza i-o dai 6 tablete, iar urmatoarele doua in prima zi de cate 4 tablete. Tratamentul in cazul diareelor rebele poate tine chiar si 3 zile.
If you want a dog, take any dog, I f you want a friend take a bull terrier!!!
http://www.leonardia.ro
leonard
Site Admin

Mesajde mara » Mie Mar 30, 2011 10:16 pm

Multumesc mult. Nu gasisem nicaieri dozajul si nici cei de unde am luat Enteroguard nu au stiut sa imi zica exact, inseamna ca eu i-am dat mult mai putin decit ar fi trebuit. Ceaiul de menta, neindulcit bineinteles, il bea fara probleme. Daca e lichid, merge :D
Heca the hobo dog - 19 nov 2010 / 3 ian 2011 / 6 oct 2011, Iggy the ADD kid - 28 ian 2011 / 21 mar 2011
mara

Mesajde leonard » Mie Mar 30, 2011 10:17 pm

Sper sa mearga. Sa nu dai mai mult de 3 zile, ba chiar si 2 daca vezi ca este foarte bine. ;)
leonard
Site Admin

Mesajde mara » Mie Mar 30, 2011 10:18 pm

Multumesc din nou. exista totusi sanse sa nu o faca bine?
mara

Mesajde leonard » Mie Mar 30, 2011 10:20 pm

Sincer nu cred, doar in cazul in care, este ceva infectios. :roll: Incearca tratamentul asta si vezi dupa.
leonard
Site Admin

Mesajde arlequin » Mie Mai 22, 2013 4:31 pm

Avem o problema cu diaria care tine de ceva timp si am decis sa postez in speranta ca daca a mai trecut cineva prin asta, poate ma va ajuta cu un sfat. Mentionez ca eu le dau si carne cu orez + legume, si boabe. Adica, sunt obisnuiti sa manance cam...orice, bineinteles orice ii este permis unui caine.
Am incercat cu Enteroguard la inceput, crezand ca e ceva minor, poate o indigestie, m-am gandit ca poate au baut prea multa apa sau ca au mancat ceva ce nu le-a facut bine la burta. Am vazut ca diaria persista si intreband in stanga si in dreapta, am ajuns la Synulox. Medicul veterinar mi-a zis sa le dau cam timp de o saptamana, o pastila la 12 ore. Dupa o saptamana de tratament, s-au pus pe picioare si kk era normal. Dupa inca o saptamana in care au fost ok, au inceput iar sa faca moale si in timp s-au reintors la...apa. Am sunat alt medic si mi-a zis sa incerc sa fac un examen de coprocultura. Am dus probele si in cateva zile am aflat ca au ceva ce se numeste angylostoma. I-am spus medicului rezultatul analizelor si m-a sfatuit sa ii deparazitez cu Milbemax si asta am facut. Am repetat copro si au iesit clean, fara paraziti, fara nimic.
Dupa inca ceva timp, am ajuns iar la diarie. Inca o tura de Synulox, fara rezultate. Am incercat Ercefuryl si dupa cateva zile, iar vechea poveste...diarie.
Am facut iar examen copro-parazitologic si iar rezultatele mi-au iesit ok. Verdictul: fara paraziti.
M-am invartit o vreme in sunat medici si facut copro de cateva ori la rand...Am inceput sa caut pe net simptome ale diariei si am aflat ca se poate face si de la e.coli. Am cerut apoi la clinica sa-mi faca specific pentru E.coli. Asa am aflat ca au e.coli, dupa 4 teste in care mi-au iesit curati la orice altceva. Am inteles ca pot lua e.coli usor, din apa, din parc, de la alti caini, chiar si mergend pe strada... deci, cam de oriunde.
Ulterior, am auzit ca e.coli e prezent cam in fiecare caine si ca nu asta e problema. Am inceput un "tratament" pe probiotice, pentru flora intestinala, alaturi de carne + oase de pui, cu iaurt. O vreme au fost ok, dar aparent azi au inceput iar cu problemele de burta. Nu mai stiu pe cine sa intreb sau unde sa ma interesez. A mai avut cineva problema asta? Daca da, cum au scapat de ea?
The wisest mind has something yet to learn.
arlequin

Mesajde leonard » Mie Mai 22, 2013 4:56 pm

Da eu!
A debutat exact asa cum ai spus tu si la mine mai exact la Fifi, a tinut aproape un an. Exact aceiasi pasi i-am parcur eu, am dat si carne cruda si...orice...inclusiv paine goala un timp indelungat( norocul meu era ca Fifi manaca orice) Am fost si la doua conferinte pe teme de Chitologie( sper ca am scris corect), iar Dr Philippe Pierson a stat cu m ine de vorba despre acst caz in doua randuri cam cate 30 min. In urma acestor experiente am ajuns la concluzia ca are intenstin iritant. La mine iritatia o producea .....talasul.Cand am eliminat acest ,,ingredient" din alimentatia lui Fifi, totul a devenit aproape normal. Trebuie sa mentionez ca ea este destul de alergica caci recent a facut alergie de la amncare. In momentul in care am schimbat hrana acum este f bine...kk e normal. Deci eu zic sa incerci sa descoperi alte cauze nu cele uzuale. Incearca pt inceput cu o hrana scazuta in proteina.dar o vreme indelungata....cam min 30 zile...abia dupa perioada asta au aparut rezultate. La mine dintr-o intamplare am descoperit ca e alergica la talas....cand nu a mai mancat ca i-am schimbat padocul cu unul in a carui cusca nu era talas.
leonard
Site Admin

Mesajde arlequin » Sâm Mai 25, 2013 10:39 am

Merci, sper sa-i dau de cap. O sa continui cu probioticele o perioada ca sa le refac flora intestinala si vor fi atent supravegheati la tot ce mananca. Clar e ceva care le irita intestinele, intr-o perioada o catea dadea la sfarsit si cu 2-3 picaturi de sange, acum s-au mai inchegat putin, dar tot nu e consistenta...dorita.
Problema mea e cu boabele, ca firma de la care luam eu mancarea (Farmina) nu mai distribuie in Ro, am inteles ca au ceva probleme cu distributia si nu am mai avut de unde sa iau. Le mergea foarte bine pe Farmina, dar am fost nevoita sa caut alt tip de hrana uscata. Am incercat 2 saci de Brit si cumva, de la ceva, poate din compozitie, au inceput faza asta cu diareea. Dupa Brit, orice alta firma le-as fi dat, tot la diaree ajungeam. Am trecut pe Guabi Natural si tot la aceeasi problema am ajuns. Acum sunt pe Alleva. Ideea e ca tot ce le-am dat am cautat sa fie super-premium ca hrana uscata, si cu mai putini aditivi. Nu stiu daca e ceva din compozitia boabelor care ii irita sau ce se intampla in stomac, pentru ca daca le dau numai orez cu carne in cateva zile se constipa rau. As trece pe ceva hipoallergenic, dar mi-e teama sa nu-i sensibilizez prea mult si sa trebuiasca sa-i tin toata viata pe diete de tip Hills.
The wisest mind has something yet to learn.
arlequin

Mesajde leonard » Sâm Mai 25, 2013 12:18 pm

Ti-as recomanda Bewi Dog, la mine cu asta a mers la Fifi. Insa vezi ca nici una din mancarurile enumerate de tine nu e nici macar ...premium. In afara de Hill's care e superpremium, restul sunt doar hranuri de intretinere.
leonard
Site Admin

Următorul

Înapoi la Sanatate-Health