Bubitze

Bubitze

Mesajde colours » Sâm Feb 12, 2011 7:13 pm

Lui taz i-au aparut 2 bubitze...nu stiu ce sa cred...dak ati trecut prin asta sau dak stiti ceva puteti sa ma ajutati si pe mine?Va multumesc
Imagine
Imagine
colours

Re: Bubitze

Mesajde leonard » Sâm Feb 12, 2011 7:17 pm

Intrucat vad ca i-a aparut si intre degete, mai intereseaza daca aceste bubitze supureaza. Daca da, e posibil sa fie un stafilococ, de care nu prea se scapa detot, ii dispare insa apare mai mereu. Trebuie facuta o antibiograma sa vezi la ce atibiotic este sensibil acel germen, si sa ii faci tratament. Insa dupa cum am spus, daca e ceea ce banuiesc, ii va mai aparea si in alte dati. :roll:
If you want a dog, take any dog, I f you want a friend take a bull terrier!!!
http://www.leonardia.ro
leonard
Site Admin

Mesajde mara » Sâm Feb 12, 2011 7:31 pm

Cred ca cel mai Ok e sa mergi la un vet ca lumea. Am aflat si eu de cind cu Hecate ca sint o multime de chestii care pot cauza bubite. Iar nu toti fac bubite din acelasi motiv, chiar daca bubitele arata la fel. Poate fi de la iarba, de la praf, de la alimentatie etc.

De exemplu, Heca a fost plina de bubite de la paraziti, dar acum i s-au dus prin tratament. A mai facut 2-3 bubite cind am trecut-o pe alta alimentatie, dar i s-au dus si alea. La un moment dat s-a asezat in pishu si a facut o bubita pe burta, in locul unde a avut contact.

Repet, nu e obligatoriu ca toti ciinii sa faca o anumita afectiune de la aceeasi chestie. Nu are rost sa imi dau eu cu parerea, mergi la un vet.
Heca the hobo dog - 19 nov 2010 / 3 ian 2011 / 6 oct 2011, Iggy the ADD kid - 28 ian 2011 / 21 mar 2011
mara

Mesajde colours » Sâm Feb 12, 2011 7:48 pm

nu am vazut sa supureze...cel putin nu inca...pentru ca azi am vazut-o prima oara...Se poate sa fie de la mancare?poate nu aia mica de la labutza,dar cea de pe spate?
colours

Mesajde colours » Sâm Feb 12, 2011 7:48 pm

mara scrie:Cred ca cel mai Ok e sa mergi la un vet ca lumea. Am aflat si eu de cind cu Hecate ca sint o multime de chestii care pot cauza bubite. Iar nu toti fac bubite din acelasi motiv, chiar daca bubitele arata la fel. Poate fi de la iarba, de la praf, de la alimentatie etc.

De exemplu, Heca a fost plina de bubite de la paraziti, dar acum i s-au dus prin tratament. A mai facut 2-3 bubite cind am trecut-o pe alta alimentatie, dar i s-au dus si alea. La un moment dat s-a asezat in pishu si a facut o bubita pe burta, in locul unde a avut contact.

Repet, nu e obligatoriu ca toti ciinii sa faca o anumita afectiune de la aceeasi chestie. Nu are rost sa imi dau eu cu parerea, mergi la un vet.

u stii un vet bun in bucuresti?
colours

Mesajde mara » Sâm Feb 12, 2011 8:20 pm

colours scrie:u stii un vet bun in bucuresti?

PM cu mai multe detalii ;)
Heca the hobo dog - 19 nov 2010 / 3 ian 2011 / 6 oct 2011, Iggy the ADD kid - 28 ian 2011 / 21 mar 2011
mara

Mesajde colours » Lun Feb 14, 2011 5:51 pm

azi am fost la vet cu taz si dupa un consult mai detaliat...taz a facut o alergie la mancare care a declansat un stafilococ din cauza caruia i-a cazut blanitza in acel loc...acum are un tratament cu un unguent si cu un sampon ca sa isi refaca blanitza.Eu si prietenul meu speram sa ii treaca si sa nu evolueze in altceva.Iar intre degetele era doar o zgarietura de la joaca
colours

Mesajde FocusSAN » Lun Feb 14, 2011 6:02 pm

Pfiu! Bine ca nu e nimic de care sa iti faci griji. I-ai schimbat mancarea sau de la ce s-a declansat? App, cu ce mancare il rasfeti :D ?
Din totdeauna pentru totdeauna iubitor de bully.
FocusSAN

Mesajde bartaiomu » Lun Feb 14, 2011 9:14 pm

colours scrie:azi am fost la vet cu taz si dupa un consult mai detaliat...taz a facut o alergie la mancare care a declansat un stafilococ din cauza caruia i-a cazut blanitza in acel loc...acum are un tratament cu un unguent si cu un sampon ca sa isi refaca blanitza.Eu si prietenul meu speram sa ii treaca si sa nu evolueze in altceva.Iar intre degetele era doar o zgarietura de la joaca

Exact ce-ti spuneam ieri in parc,mancarea si samponul ;)
Imagine Just Bull It !

www.terrierbull.ro
bartaiomu

Mesajde colours » Lun Feb 14, 2011 10:00 pm

FocusSAN scrie:Pfiu! Bine ca nu e nimic de care sa iti faci griji. I-ai schimbat mancarea sau de la ce s-a declansat? App, cu ce mancare il rasfeti :D ?

Veterinarul la care ma duceam eu inainte mi-a dat advance,ca mancare uscata si acum se pare ca nu ii mai fac bn si asta a dus la astfel de alergie.eu ii dau si mancare boabe si mancare facuta in casa
colours

Următorul

Înapoi la Sanatate-Health