Cojite si... cosuri?

Re: Cojite si... cosuri?

Mesajde mara » Mar Ian 18, 2011 6:02 pm

Ok, multumesc. Am sa iau legatura cu dna Silvia si postez cind aflu / fac ceva.
Heca the hobo dog - 19 nov 2010 / 3 ian 2011 / 6 oct 2011, Iggy the ADD kid - 28 ian 2011 / 21 mar 2011
mara

Mesajde diana » Mar Ian 18, 2011 6:08 pm

terobaubau scrie:V-am zis si in parc, mergeti la veterinar faceti analize de laborator, de sange (ptr 100 ron in medie ca sa-i faci analizele de sange credeti-ma ca e mai bine decat sa ajungi sa bagi o gramada de bani in el, sa ai un caine chinuit si tu stresat, sau poate vreti sa ajungeti in postura in care o sa va zica un veterinar sa alegi intre al pune la somn sau al tine pe tratament toata viata, asta dupa vreo cateva luni de chin ptr voi)
Incercati sa nu ii lasati sa puna un diagnostic dupa ochi, cam asa au inceput sa faca multi dintre veterinari in ultimul timp, pe langa diagnosticul pus la repezeala ii fac injectii cu antibioticul magic care trateaza orice, oricand.Trebuie un pic de atentie si grija cu ei ca sunt mici, in crestere si formare iar majoritatea au sistemul imunitar slabit. un pic de grija acum fata de ei cand sunt in dezvoltare, asa cum il cresti asa ii ai. Eu sunt patit si va pot spune ca e mai bine sa fi prevazator decat sa vindeci. Daca vreti veterinar bun vi-l recomand pe a lui tero, daca nu atunci dupa ce primiti un diagnostic incercati pe cat posibil sa va interesati despre tratamentul dat, despre afectiunea animalului, cum poate ea fi tratata in afara de ce v-a scris pe reteta, ce anume fac medicamentele alea, efecte secundare etc.
Nu ati vazut animalul cum s-a nascut, cum a crescut, cine si cum l-a ingrijit, il stiti decat dupa ce a intrat in posesia voastra, primele saptamani/luni sunt extrem de importante ptr dezvoltarea lor. Problema e ca dupa ce puiul ajunge la cel care urmeaza sa-i fie stapan, nu stiu de ce oare... la maxim 2-3 saptmani incep tot felul de probleme cu animalul.
Daca tot doriti sfaturi, al meu este dupa cum cred ca s-a inteles din am scris mai sus sa mergeti la veterinar A.S.A.P

pai la sfatul dvs o s mergem la clinica aceea.. dar deocamdata pt cateva zile nu avem cum si ca sa nu ma panichez(cum numai eu stiu sa fac) am scris un topic ... macar sa stau linistita cateva zile pana jungem la clinica. si va multumim pt sfaturi :D deja dau rezultate:D
diana

Mesajde mara » Joi Ian 20, 2011 9:18 pm

Nu am reusit sa dau de dna Silvia si am ajuns printr-o recomandare la un medic foarte Ok.
Asta e doar cazul meu si nu inseamna ca toti bullies care au cam aceleasi simptome au aceeasi afectiune.
Nu i s-au facut analize pentru ca Vetul a conchis ca ar fi cheltuiala de timp si bani prea mare pentru un diagnostic simplu: viermi. Viermii intestinali ii suprasolicita organismul si efectele se vad la nivelul pielii. O cantitate masiva de viermi care ii maninca mineralele si nutrientii din hrana si care ii afecteaza organele. De asemenea, tot viermii sint cauza respiratiei suierate, umflindu-i abdomenul ii deformeaza diafragma.
Imunitatea scazuta e rezultatul unui cocktail de cauze, printre care conditiile din cuib, intarcatul prematur, vaccinurile aiurea si parazitii lasati in voie.
Acum sta la caldurica si ia vitamine, urmind sa fie deparazitata regulat. Am sa postez in continuare cum se comporta sub "tratament".
Heca the hobo dog - 19 nov 2010 / 3 ian 2011 / 6 oct 2011, Iggy the ADD kid - 28 ian 2011 / 21 mar 2011
mara

Mesajde notreligious » Lun Feb 07, 2011 12:39 pm

Tin de mult sa scriu la acesta problema...si mereu m-am luat cu alceva
Si al meu baiat are asa ceva, dupa ce am fost la doctori-3 la numa, am ajuns in final la unul foarte bun pe probleme de dermato. I-am schimbat hrana la sugestia unui alt vet, i-am facut si o luna tratament cu injectabil si sampon special,dar imediat dupa asta, iar i-au aparut. Nu este alergie la alimentatie, asta e ideea , e un inceput de demodecie, da fapt o forma a ei, care se manifesta la cainii tineri , a caror imunitate nu este inca foarte buna. Debuteaza intre varsta de 2-4 luni prin matreata, de fapt pilele descuamata , bubite cu puroi si par cazut in jurul ochilor , pe labuta, la subtioara :) si in jurul botului(sau doar la ochi, labure etc) si o usoare coloare roz mai aprins a pielii.
Ideea este urmatoare, daca nu se agraveaza sa dea in demodecie, este bine sa lasam cainele sa lupte natural cu acesta dermatita, care se va duce de la sine cand mai creste. Indicat este sa ii dam vitamine pt piele si blana, un sampon antimicotic si antibacterian bun , picaturi impotrva puricilor care sa contina selacmentina si o data pe luna o cura de 5-7 zile cu Aeryus-consum uman. Daca se vrea ,foarte bune, ceea ce a zis ,,taticul lui Rhea,, :D , nu stiu cum te cheama :D niste tablete pentru stimularea imunitatii si cele cu usturoi sunt f bune. Astea cu usturoi ajuta si un pic la tinutul la distanta al tuturor parazilor :D
notreligious

Mesajde leonard » Lun Feb 07, 2011 3:14 pm

Demodecia este o boala parazitara care nu se ia de la caine la caine, ci se mosteneste, in general, cam toti cainii au acest parazit in piele, care sta in stare latenta, si care se manifesta in conditii de imunitate scazuta, in cazul unui stres sustinut, sau ori de cate ori, cainele este tinut in conditii necorespunzatoare. Din pacate nu se poate elimina in totalitate acest parazit din piele, ce putem face dupa cum ai spus, este sa facem un tratament( la un momendat tratamentele cu invermectina parca tin minte ca aveau un rezultat bun) insa cred ca mult mai important este sa stimulam imunitatea cateluiui, si sa il tinem in conditii bune. Nu de putine ori chiar si cainii care erau hraniti si tinuti foarte bine, au manifestat semne de demodecie, caci si un surplus de colesterol, poate determina o manifestare a acstui parazit. Demodecia nu este un lucru foarte grav asa cum se credea acum cativa ani, insa nu trebuie neglijata, caci poate duce la naparlirea totala a cainelui, sau la adevarate campuri purulente pe pielea cainelui.
If you want a dog, take any dog, I f you want a friend take a bull terrier!!!
http://www.leonardia.ro
leonard
Site Admin

Anterior

Înapoi la Sanatate-Health