Lesin/Colaps subit...

Lesin/Colaps subit...

Mesajde mirceaBZ » Mie Mai 01, 2013 7:41 pm

Astazi, in timpul plimbarii, cacaciosul s-a prabusit ca un taur rapus de toreador.

Dupa cateva ore de tolanit la soare(8grade, vant puternic, insa soarele puternic ca la munte), pe la 13:00 m-am dus in tarc sa-l pun in lesa. Vioi, f. dornic sa iasa, de-abia a stat sa-i pun reflectorizanta. Nu a baut apa ca de obicei cand isi da seama ca urmeaza plimbare. Iesim, 300m, caca, 400m, schimb 2 vorbe cu cineva cu masina, masina pleaca, cacaciosul incepe sa fuga paralel cu ea, incep sa fug si eu, dupa 30-40m decid sa-l opresc pt ca sa nu se excite prea mult, se opreste, ma asteapta, si cand ajung la el(lesa 3-4m) pica moale pe partea stanga, apoi se redreseaza si se pune pe burta, 10s respiratia rapida ca de obicei(de caine super fericit, gura intr-un ranjet imens), apoi se opreste din respirat 2-3s, ii dau 2 palme incet deasupra coapsei, vad abdomenul cum respira, gura aproape inchisa. Dupa 1min ma ridic si-i strig ca mergem, se ridica si el ca un boxer sculat din knock-out, il las sa-si mai revina si dupa inca vreo 400m ne intoarcem acasa, insa cu multe pauza cand il vedeam ca da semne de moleseala.

Alte detalii:
-la fiecare plimbare recompensa consta in 3 felii de paine, paine facuta de mine si la care folosesc 2linguri de sare la 700gr de faina(prea multa sare pt caine?).
-se intampla cam de 2 ori pe saptamana, cand e super fericit in timpul plimbarii, sa dea rateuri cu respiratia vreo 3sec. Face ca masina cand are paie in benzina. Cred ca e ceva de genul schimbarea ritmului inimii, am patit si eu asta de cateva ori daor ca nu incepeam sa repir puternic sacadat ca el. De obicei il opresc cand face asa si merg cu el la picior si il tin din scurt, ca sa-i treaca surescitarea.

Intrebarea: ce se intampla doctore? Inima, supraincalzit+superexcitat???
Sfaturi?(mancare speciala pt inima, fara sare in viitor...etc?, mai multe legume, oo, carne?)

Am citit asta, http://pets.webmd.com/dogs/congestive-h ... ilure-dogs , si cam tind sa cred ca sta sarmant cu inima.
-nu va suparati, ce rasa e catelul dumneavoastra?
-3D doamna!
mirceaBZ

Re: Lesin/Colaps subit...

Mesajde leonard » Mie Mai 01, 2013 11:37 pm

Este foarte posibil sa fie vreo problema insa cel mai bine ar fi sa ii faci cateva teste de sanatate. Si nu il mia lasa sa se excite sau sa se oboseasca. Ce varsta are?
If you want a dog, take any dog, I f you want a friend take a bull terrier!!!
http://www.leonardia.ro
leonard
Site Admin

Mesajde turtles » Joi Mai 02, 2013 7:00 am

Din ce prezinti tu probabil e inima din pacate
turtles

Mesajde mirceaBZ » Joi Mai 02, 2013 3:39 pm

Are 3,5 ani. Cu ce sa-l ajut in alimentatie daca e inima. Oricum la plimbare nu-l mai las de capul lui prea mult. Chestia e ca de vreo 3 saptamani se comporta exemplar in lesa, chiar daca el era leader, O placere sa-l plimb. Oricum e baiat bun, mergem inainte, am decis ca ramane cu oole, cu mici ajustari totul o sa fie bine. Astept sfaturi in legatura cu ajustarile.
-nu va suparati, ce rasa e catelul dumneavoastra?
-3D doamna!
mirceaBZ

Mesajde leonard » Joi Mai 02, 2013 6:28 pm

In alimentatie poti doar sa ii dai ceva cu n continut scazut de grasime.....insa la tine e frig...nu prea se impaca..Problema cu bolile de inima e ca sunt genetice( adica mostenite) si transmisibile. Deci...bine ar fi sa nu faca pui.
If you want a dog, take any dog, I f you want a friend take a bull terrier!!!
http://www.leonardia.ro
leonard
Site Admin

Înapoi la Sanatate-Health