Vaccinarea!!

Re: Vaccinarea!!

Mesajde leonard » Mar Mar 13, 2012 11:52 pm

Daca este sa vormbim despre ...cand putem scoate puiul afara....aici parerile sunt impartite. Depinde...unde il scoatem( daca vrem sa il scoatem mai devreme) si depinde si de schema de vaccinari. Pericolul cel mai mare il reprezinta Parvoviroza, care are o incidenta foarte mare in randul cateilor foarte mici, abia intarcati. Imunitatea in urma unui vaccin se instaleaza cam in 2 saptamani, decila doua saptamani dupa ce am facut un vaccin....putem spera ca avem un catel imunizat pentru boala respectiva. INsa eu as recomanda ca mai inainte de al 3 lea vaccin sa nu scoateti catelul afara, caci atunci se instaleaza si imunitatea generata in urma celui de al doilea vaccin.....ceea ce ar trebuie sa fie suficient.
If you want a dog, take any dog, I f you want a friend take a bull terrier!!!
http://www.leonardia.ro
leonard
Site Admin

Mesajde leonard » Mar Mar 13, 2012 11:58 pm

Nu in ultimul rand ...as vrea sa vorbesc despre firma vaccinului. Din pacate acest lucru este poate cel mai important lucru, insa majoritatea veterinarilor ( in special cei cu cabinete de colt de strada) ignora acest lucru. Ca sa intelegeti acst lucrur, am sa va explic cate ceva despre cum functioneaza ....vaccinul. Un vaccin este compus ori din tulpina virusului...viu, dar inactivat, ori din...tulpina virusului...mort. Deci in principiu, inoculam virusul respectiv in organism, dar care nu este periculos, pt a crea imunitate impotriva...lui insusi ;) . Si aici intervin diferentele intre firme. Bineinteles ca sunt si firme proaste de vaccinuri.........dar....Mult mai important este unde este produs vaccinul. Tulpina de ....parvoviroza de exemplu, din Romania, nu este aceiasi cu cea din SUA....de aici putem pleca in a spune ca orice vaccin importat din SUA este.......nul in Romania. Singura firma care foloseste aceleasi tulpini ca cele existente in Romania, este firma Nobivac. In rest...riscati sa credeti ca aveti catelul vaccinat, iar el sa se imbolnaveasca bine mersi. De aceea, este bine sa....nu schimbam nimic din ce merge bine :mrgreen: Si sa cerem ca sa avem catelul vaccinat cu ...Nobivac. ;)
leonard
Site Admin

Mesajde bartaiomu » Mie Mar 14, 2012 10:59 pm

Eu am recomandari bune si despe Pfizer dar se stie ca Nobivacul este "tatal lor"
Imagine Just Bull It !

www.terrierbull.ro
bartaiomu

Mesajde leonard » Joi Mar 15, 2012 8:24 am

Daca recomandarile vin de la cabinete si nu din studiile facute ...live......eu zic sa nu incercati. Teoretic si Pfizerul ar trebui sa lucreze cu aceleasi tulpini de virus, insa....daca nu e asa???? :roll:
leonard
Site Admin

Mesajde leonard » Joi Mar 15, 2012 8:45 am

Cand am spus ca doar Nobivacul e bun la noi, nu m-am referit la calitatea vaccinului, caci sunt sigur ca sunt multe alte firme care cu siguranta sunt cel putin la fel de bune calitativ. Insa aici este vorba de ...potrivirea tulpinilor de virus, caci exista probabilitatea ca daca vaccinam cu un alt vaccin acesta sa fie facut pe o tulpina de virus, alta decat cea sau cele existente in tara la noi si atunci.......imnitatea catelului nostru se creeaza, dar nu pentru boala existenta in Romania. Bine......aceste lucruri sunt generale, caci nici macar asa nu putem fi sigur 100% de vaccinare, de aceea e bine sa avem grija cand scoatem catelul si mai ales unde, in ce mediu!
leonard
Site Admin

Anterior

Înapoi la Sanatate-Health