Vaccinarea!!

Vaccinarea!!

Mesajde gaby » Joi Mar 08, 2012 12:04 pm

Stie cineva din bucuresti un cabinet veterinar pe care l-ar putea recomanda ?.Pe 12 martie face 3 luni si trebuie sa-i fac al treilea vaccin.multumesc.
A house is not a home without a bull terrier
gaby

Re: Vaccin

Mesajde leonard » Joi Mar 08, 2012 4:52 pm

Cred ca cei din Bucuresti te pot ajuta mai bine cu acest lucru, eu stiu doar pe cineva care are clinica in Berceni. Are un articol despre dozarea progesteronului la noi pe forum, tot la subforumul Sanatate. Acolo are si datele de contact daca te ajuta.
If you want a dog, take any dog, I f you want a friend take a bull terrier!!!
http://www.leonardia.ro
leonard
Site Admin

Mesajde gaby » Joi Mar 08, 2012 11:55 pm

Multumesc
gaby

Mesajde leonard » Vin Mar 09, 2012 3:29 pm

Ce pot eu sa iti recomand este urlatorul lucru: nu te duce la cabinetele de colt de strada sau la medici ambulanti. Aici se intampla cele ma multe grozavii. la o clinica mare, chiar daca pretul e putin mai mare, cei de acolo nu se risca sa faca magarii pt ca se aude mult mai repede decat despre nenea doctoru' X din gangul fara de lumina ;) Si pana la urma, nu cred ca trebuie sa te joci cu viata unui catel pentru cateva milioane :roll:
leonard
Site Admin

Mesajde colours » Vin Mar 09, 2012 8:51 pm

Buna! eu sunt din bucuresti si pe taz al meu l-am dus la LamyVet (poti sa ii cauti asa pe net) si sincer sunt super ok adik cand am avut o problema cu taz mi l-au tratat corespunzator si foarte bine.
Sper sa te ajute!
O seara buna
colours

Mesajde gaby » Sâm Mar 10, 2012 1:03 am

Va multumesc ,de cabinete la colt de strada nici sa nu aud ,am cateva pe aici si sunt varza ,am mai vazut tot pe net un fel de clinica cu de toate de numeste regatul animalelor pare ok,o sa vad pana luni cand o sa merg cu el la vacin si anunt.
gaby

Re: Vaccinarea!!

Mesajde leonard » Mar Mar 13, 2012 11:36 pm

Intrucat tocmai ce am raspuns la o intrebare despre acest subiect am constatat ca...nu am explicat niciodata un lucru extrem de important: Ce vaccinuri sa facem catelului nostru???? De ce vaccinul X si nu Y, cum ar fi bine sa se faca vaccinarea, si ce trebuie sa stiim despre acest lucru.
leonard
Site Admin

Mesajde leonard » Mar Mar 13, 2012 11:40 pm

Cel mai important lucru care trebuie stiut este cred....ce face vaccinul, care este efectul sau. Vaccinul este o substanta care se injecteaza in organism pentru a stimula producerea de anticorpi( mici soldati care lupta cu boala) specifici unor anumite boli. De aceea se fac mai multe ture de vaccinare, si vaccinurile au mai multe valente( pentru mai multe boli). Innsa daca am vaccinat un catel nu suntem tot timpul feriti si la adapost de boli. In general primii anticorpi cateii ii preiau de la mame...iar mamele daca nu au fost ingrijite corespunzator, sau n au fost deparazitate sau vaccinante corespunzator.....nu transmit o imunitate puternica.
leonard
Site Admin

Mesajde leonard » Mar Mar 13, 2012 11:46 pm

Nu stiu daca multi stiu de ce trebuie facuta deparazitarea odata cu fiecare vaccin. Pe intelesul tuturor, daca organismul este parazitat, vaccinul nu isi face efectul. Nu are rost sa detaliem acest lucru, dar cert este ca un catel cu paraziti....va fi vaccinat degeaba! De aceea eu pana la varsta de 3 luni vaccinez cateii din 2 in 2 saptamani. Acum se gasesc pe piata produse care sutn destinante special deparzitarii puilor, deci nu sunt asa...puternice. Prima deparazitare eu o fac la 3 saptamani, si mentin acest lucru pana la 3 luni. Produsul cel mai bun cred este Drontal puppy( este un laptisor) si la 2 saptamani fac deparazitare si cu o solutie pe baza de Albendazol( este cel mai bun tratament impotriva limbricilor) si este si relativ ieftin. Daca facem cum trebuie deparzitarea....putem sa vaccinam cu incredere puiul nostru!
leonard
Site Admin

Mesajde leonard » Mar Mar 13, 2012 11:48 pm

Multi doctori recomanda cate 5-6 vaccinari, insa nu este necesar acest lucru, daca stiim cum sa facem o schema de vaccinari. Personal eu primul vaccin facut la 6 saptamani sau cand intarc puiul( nu mai devreme) prefer sa fac parvo C, urmat la 2 saptamani de DHPPI, cu rapel la alte doua saptamani. Pana acum nu mi-a murit nici un pui, nici la mine nici dat in alta parte. Prefer insa sa dau puiul dupa al doilea vaccin, cadn putem spune ca imunitatea este deja instalata. Vaccinul antirabic prefer sa il fac dupa varsta de 9-10 luni datorita faptului ca generarea de anticorpi antirabici, solicita foarte mult organismul si ....cam stagneaza cresterea ;)
leonard
Site Admin

Următorul

Înapoi la Sanatate-Health