buna

buna

Mesajde palmira » Mar Oct 25, 2011 11:25 pm

Salutare
As avea si eu o intrebare: doresc sa imi achizitionez un catelul din rasa bull terrier insa nu stiu ce sex sa aiba. Unii mi-au recomandat fetita, altii baiat. Ce parere aveti? :mrgreen:
palmira

Re: buna

Mesajde leonard » Mar Oct 25, 2011 11:27 pm

Pai depinde de caracterul tau...de al catelului...sunt multe variabile...insa femelele sunt mai atasate decat masculii...in general
If you want a dog, take any dog, I f you want a friend take a bull terrier!!!
http://www.leonardia.ro
leonard
Site Admin

Mesajde alexxandra » Mar Oct 25, 2011 11:31 pm

buna! Eu am o fetita pe care o iubesc foarte mult, in afara de mica lor problema, de 2 ori pe an, care te mai poate pune putin in dificultate, eu nu am nici un fel de regret ca am fetita, ba chiar cu a zis si leonard este foarte foarte atasata de mine si eu de ea :D . Oricum eu zic ca alegerea sa ramana a ta.
...little Rhea
alexxandra

Mesajde palmira » Mie Oct 26, 2011 7:36 am

Multumesc frumos de raspuns, zicea o prietena ca masculii ( inclin sa imi iau de acest sex) sunt mai teritoriali si isi marcheaza teritoriul prin casa. Nu am mai avut rasa aceasta doar ciobanesc german si cocker spaniel :D . Astazi am sa sun la firma pe care am gasit-o pe un site si sa imi "comand" unul.
O zi frumoasa
palmira

Mesajde leonard » Mie Oct 26, 2011 8:19 am

Cred ca ar fi cea mai proasta inspiratie sa ,,comanzi" un caine de la orice firma de pe net. In afara de faptul ca nu vei vedea niciodata un pedigree, in general de la aceste firme ai mari sanse sa iei si un catel cu mari probleme de sanatate. Chiar daca un catel de genul acesta e mai ieftin decat unul luat de la un crescator, vei da cu mult peste diferenta de pret pe tratamentele catelului.
If you want a dog, take any dog, I f you want a friend take a bull terrier!!!
http://www.leonardia.ro
leonard
Site Admin

Mesajde FocusSAN » Mie Oct 26, 2011 6:47 pm

Confirm ce spune Leonard si sunt si topicuri pe acest forum, scrise de oameni patiti, despre cum sta treaba cu magazin de orice fel vs. crescator.
Sfatul tuturor care au o bruma de cunostinte in domeniu va fi acela de a iti cumpara un puiut de la un crescator recunoscut.

Sa iti raspund si la intrebarea initiala, eu am doi mascului (bull terrier si bulldog englez) pe care nu i-as da pentru nimic in lume la momentul acrual, insa alegerea mea a fost influentata mai mult din punct de vedere fizic fiindca femelele isi schimba formele mai ales dupa 2-3 fatari, pe cand masculul ramane in mare parte la fel.
Dupa experienta mea iti pot spune ca nu va fi mai teritorial decat i se permite la fel cum nu va fi nici mai agresiv decat i se permite.

Mult succes iti doresc si cel mai potrivit catel pentru tine ;)
Din totdeauna pentru totdeauna iubitor de bully.
FocusSAN

Înapoi la Bun venit-Welcome